Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
mickeypgcg
Posts: 2
Joined: 23-11-2012, 21:48

Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by mickeypgcg »

Cao dobri ljudi, prvo da pohvalim sajt, ne bih izlazio odavde, a sad, potrabna mi je sema za dvosmjernu radio vezu, nalik talk walk sistemu, takodje bezican i po mogucnosti radijusa od 100 do 300 km...

hvala unaprijed
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by dodo sb »

Pozdrav , bome jako složeno moram priznat jer sam radioamater pa znam , ovakvu vezu nemožeš ostvarit bez da svaki uređaj ima po najmanje 40-50W i to ako frekvencija nije višlja od 150MHz , e sad javlja se opet problem.Da bi radio na 145MHz treba ti radioamaterska dozvola za rad , nakraju najbolje ti je da ti i onaj ko s tobom priča imate svako po CB stanicu (27MHz) jer za nju netreba dozvola , i morate i jedan i drugi imat pojačala reda 40-50W i dobre antene , a nakraju kolko to sve košta? paa moram reći jako puno , a pravit nemoj ni zamišljat najbolje
mickeypgcg
Posts: 2
Joined: 23-11-2012, 21:48

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by mickeypgcg »

Sad si me bas ohrabrio... :roll: to mi je jako potrebno, u jednom trenutku mozda nece biti ni pitanje koliko kosta...
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by dodo sb »

ili da obojica imate radioamaterski ispit položen , pa dosta je P kategorije i da imate po stanicu za 2m (145MHz) oko 5-10W pa da se čujete preko repetitora , ali nije ni to baš jeftino
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by dodo sb »

ha čuj , radiotehnika je vrlo složena i to još jako puno ljudi osim mene zna , evo ti solidan primjer jedne lokalne FM radiostanice tipa otvoreni radio , znaš ti koje su to invensticije da bi mi nakraju sa komadom žice u podrumu 100km od odašiljača imali solidan signal i slušali glazbu , mogu ti samo reč sa svojim iskutstvom da se tu radi prvo o nadmorskim visinama reda 300-1500 m/n i odašiljačima reda 2-3kW , onda razmisli koje su to invensticije , sorry neželim te obeshrabrit , samo ti želim reč da se radiotehnika neuči preko noči i da je put do njenog znanja za neke dug trnovit i skup ! nadam se da smo bar malo razjasnili nešta ;)
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by Emigrant »

sve je to , na žalost , točno . ali , tu je još jedna stavka , koja negativno utiče ... radi se o zakonu ... kolika je snaga radio emisionih uredjaja koji se mogu koristiti bez dozvole i ostalih dozvola ? izvini , ali po meni je to preskupo , da bi bilo rentabilno za privatne razgovore ....
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by dodo sb »

Pozdrav , kad se tiče o polaganju P kategorija je do 100W , a A kategorija je do 1000W na svim frekvencijama pod uvjetom da se nikom nesmeta , iako je nemoguče radit npr. sa 1000W na 1,2GHz , a kad se priča o CB civilnom bandu za njega netreba dozvola ali smiješ raditi s njim do 4W na FM (kutnoj) modulaciji i AM i SSB 12W , mada svi na CB-u rade sa jakim snagama pa čak ido 1kW a dozvola za tu snagu na tom bandu nepostoji
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by bob4 »

Ja mislim da je najjednostavnije 2 obična ili mobilna telefona; sigurnost puno veća nego pomoću radio stanica....
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by dodo sb »

u ovom slučaju da
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Šema za dvosmjernu radio vezu, jako potrebna

Post by boraomega »

Mobilni telefon je jedina razumna solucija za tebe drugar. Iako to nisi rekao "osecam" da se radi o potrebi sasvim privatne veze izmedju dve lokacije, a amaterske komunikacije su javne i u svakom momentu ih slusa ko zna koliko ljudi. Sigurno i u bilo kom momentu pokrivanje takve distance bez obzira na okolnosti (vreme, teren...) je tehnicki toliko zahtevno da ne verujem da opravdava potrebe.

Dva mobilna telefona i uzivaj... trebace ti 10 ili vise godina njihovog koriscenja pa da sa troskovima izadjes na sumu koliko bi te kostala sva skalamerija da radio-stanicama ostvaris istu stvar.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply