8085 AH

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

8085 AH

Post by okanelo »

Pozdrav,

Šta je 8085 AH,može li mi neko reći više o tome?!
Da li su mogući kvarovi na ovim mikroprocesorima i usled čega dolaze?
Da li ga ima u slobodnij prodaji?
Kakve su cijene ?Pošto nijedan elektroničar nije siguran da je kvar baš na njemu.U prologu je skica ploče.
http://www.dodaj.rs/f/1A/Ix/4DSdo5fq/dsc04036.jpg
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Hvala,
Ne bavim se elektronikom ali sam pitao da mi objasnite onako laički da li su mogući kvarovi na ovim mikroprocesorima, usled čega doalze i da li je moguće sa sigurnošću utvrditi da je baš ovaj mikroprocesor u kvaru????
Ima li ih u slobodnoj prodaji, gdje i kakve su cijene?

Hvala
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 8085 AH

Post by Kukinjos »

Kao što si i sam u drugoj rečenici napisao, to je mikroprocesor, naslijednik i8080, tate ili dide ili pradide, što god, procesora koji se danas koristi u PC-u.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 085AH.html
ili:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Intel_8080
Naravno da su mogući kvarovi, posebice nakon toliko godina rada, ali je mala šansa za kvar baš procesora, najčešće ode neka periferija. Mogući uzroci kvara sigurno ne bi stali u ovaj post, ali mogu spomenut neke tipične: grijanje zbog lošeg hlađenja, napajanje koje nakon toliko godina rada ne drži stabilan napon, grmljavina, neki naponski udar iz periferije, greška nekog drugog elementa koja je uzročila i grešku na procesoru, elektrostatički izboj zbog diranja ..............
Ima hi još uvijek, jer ih se napravilo u ogromnim količinama:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
Iz skice se jedino vidi da je to procesorska ploča s 8K RAM - a i 32K EPROM - a. Ako misliš popravljat tu ploču s ovakvim šturim informacijama, to već spada pod vidovitog Milana, jer nisi napisao od čega je to čudo, kako se ponaša, vidim imaš montažnu shemu, a imaš li i električnu? Pretpostavka je da je "iscurio" neki EPROM, ili je crko neki RAM, onako vidivito :)
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Hvala na pojašnjenju !!!
Naravno, imam knjigu za stroj i u njoj šeme cjele ploče, to je nekih 5-6 crteža!
Mogu ih snimiti i okačiti ako mi možete u nečemu pomoći.
Ploča je od stroja Gildemeister.Stroj ne radi, a na ekranu iscrtava neke linije!
Na tu ploču nas je uputila lampica koja se upalila na ploči.Označio sam je na crtežu brojem 1 u gornjem lijevom uglu.Jedan kondenzator od 10f označen na slici borjem 2 je izgorio.Zamjenili smo ga ali sve je ostalo isto!
Pitao sam vas ovo jer sam htjeo da provjerim da li su mogući kvarovi i ima li načina da se utvrdi neispravnost mikroprocesora???
Jer ko god da pokuša praviti vodi se istom logikom, mijenjaću jedan po jedan dio dok ne naletim na kvar.To znam i ja :D.Ranije sam imao loših iskustava kod kvarova mašine jer se svako pravio majstor što me koštalo i živaca i vremena .A meni ne preostaje ništa drugo nego da se malo informišem. Većina djelova je dostupna na tržištu osim ovog 8085 (koji su mi rekli da nabavim), i ovog 2564 (to takođe nema u prodavnicama)ali na njih niko ne sumlja.Usput što je 2564?????
Last edited by okanelo on 09-11-2012, 20:09, edited 1 time in total.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: 8085 AH

Post by zigzag9 »

http://www.jrok.com/datasheet/TMS2564.pdf

I mikroprocesor i ovaj EPROM su ti programabilni čipovi, pa ako i nađeš novi čip, moraš ga isprogramirati, da bi vršio funkciju koja ti treba.
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

8085 AH je programabilni čip???
Moraćemo da ga programiramo kada ga nabavimo????
Nešto mi je od početka govorilo da ovi ne znaju šta rade. :evil:
Kakav je kod uopšte u unutra???Ne vidim u ovim knjigama nikakav kod!!!
Da li se to programira u C+?
Ima na netu neka fora za programiranje tog mikroprocesora sad sam našao!
Da li to neko radi?
Da li se može presnimiti kod sa starog čipa?Nećemo valjda i to morati da gatamo????
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: 8085 AH

Post by zigzag9 »

okanelo wrote:8085 AH je programabilni čip???
Moraćemo da ga programiramo kada ga nabavimo????
Nešto mi je od početka govorilo da ovi ne znaju šta rade. :evil:
Kakav je kod uopšte u unutra???Ne vidim u ovim knjigama nikakav kod!!!
Da li se to programira u C+?
Ima na netu neka fora za programiranje tog mikroprocesora sad sam našao!
Da li to neko radi?
Da li se može presnimiti kod sa starog čipa?Nećemo valjda i to morati da gatamo????
Pretpostavljam da je izvorni kod pisan u asembleru, no teško da ćeš do njega doći, poglavito ako se radi o uređaju komercijalne naravi. Možeš pokušati nabaviti programator, i pokušati isčitati sadržaj, no velika većina mikrokontrolera/mikroprocesora ima zaštitu od neovlaštenog čitanja, upravo da se nebi kopirao sadržaj. EPROM možeš isčitati bez problema sa odgovarajućim programatorom.

Što se tiče detekcije ispravnosti rada, vrlo teško, jer bi prvo trebalo poznavati u detalje što sam mikroprocesor radi, odnosno kakav program "vrti", a onda pristupiti debuggiranju, no i tu postoji više metoda, opet tema za sebe.

Preporuka da pronađeš identičan stroj, i probaš "posuditi" mikroprocesor i EEPROM, staviti u svoj stroj i vidjeti dali radi. To je mislim najjednostavniji način.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 8085 AH

Post by Kukinjos »

8085 je procesor bez FLASH-a, tada još nisu znali za to :) , tako da ga možeš zamijeniti s bilo kojim drugim, jer u njemu nema programa. Program ti se nalazi u EPROM-ima 2564!, to su oni s naljepnicama preko prozorčića. Tu moraš vodit računa kojim su redoslijedom "ubodeni" u ploču, promijeniš li mjesto bilo kom od tih EPROM-a, stroj ti neće radit. Ako je "iscurio" program iz EPROMA, tj. nešto se obrisalo ili promijenilo u sadržaju, morat ćeš naći drugi isti stroj i s programatorom iščitat EPROM-e s tog stroja, i onda isprogramirat nove i stavit u svoj stroj, ili od tvornice tražit već programirane.
EDIT:
Osim toga EPROM-i se programiraju s Vpp=25V, što malo koji današnji programator ima. Inače ih moraš obrisat prije programiranja s UV lampom.
Programiranje software-a za takve strojeve nije baš tako jednostavno, "daj malom, on zna sve o kompjuterima, a tek što radi s internetom" :lol: :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 8085 AH

Post by nano »

moze se i procesor ispitati....prvo radi li mu clock oscilator?to je ona metalna kutijica sa desne strane na kojoj je oznacena frekvencija,ako dobro vidim 12,1 MHZ....to se moze ispitati osciloskopom....
logickom sondom se moze ispitati da li radi u redu reset sklop procesora.....isto tako bi se moglo rucno
clockovati i vidjeti stanja na adresnim i podatkovnim linijama...tako mozes vidjeti sa nekom sigurnoscu da li
iz eproma "dolazi "program do procesora....
kako je izgorio taj kondenzator?grom? vlaga?je li bio u kratkom spoju?
sta pise u dokumentaciji koja je greska u pitanju kad se upali ona led?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Pa ne znam baš kako je izgorio kondenzator.I da li se to može utvrditi.Nije bilo groma a ni slabe struje!Usled normalnog rada mašina je stala a ova lampica se upalila (inače ne gori).Skinuo sam ploču i vidio da je kondenzator izgorio, odnio sam elektroničaru da ga zamjeni, vratili smo je i opet sve isto.U dokumentaciji ne piše ništa konkretno o ovoj LED lampici.Snimio sam par stranica knjige koje govore o njima kao i šeme cjele ove ploče.To sam okačio ovde https://rapidshare(dot)com/files/3814717954/doc.zip pa možete pogledati jer bi nam svaki dobar savjet bio od koristi.
Kakogod, ja sam naručio ovaj mikroprocesor 8085 AH pa ćemo pokušati zamjeniti i vidjeti ima li promjena ( na njega sumljaju jer je valjda taj kondenzator prikačen na njega).
Ne znam kolika je vjerovatnoća da su otišli ostali djelovi, ova integralna kola i slično ?Kažu da ni to ne mogu ispitati nego onako ofrlje hoće mjenjati jedno po jedno :? (dva su zamjenili ali ništa) Ako ni poslije promjene procesora ne bude radila moraću da potražim nekog stručnijeg, a ne znam ni koga ni kako!
Tu pored te ploče ima još 7-8 ploča i zajedno čine cjelinu i na njima nema nikakve lampice, pa sumljam da ova jedna javlja grešku na bilo kojoj od tih ploča!
Znam čovjeka koji ima istu ovakvu mašinu! Najgora varijanta bi bila da rikne i njegova ploča kad je stavimo u moju mašinu.Je li to moguće????
Strašno je težak tip pa bi mi u tom slučaju bilo bolje da se sam zapalim :D
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 8085 AH

Post by Kukinjos »

Koliko vidim to je kondenzator od 10pF, na oscilatoru, između pina 1 i mase. To je zadnji element koji smije izgorit na toj ploči.. Ti kondenzatori mogu izdržat bar 200V, a ne nekih bijednih max. 5V. Nešto je opasno visokonaponsko prošetalo tom pločom. Jesi li izmjerio napone iz ispravljača? Dobro provjeri uzemljenja i mase. Uostalom, reci nam, kako si zaključio da je baš taj kondenzator izgorio, zar je baš crn i izgoren? Imaš li ga još, pošalju sliku. Ako je, bit će tu posla oho-ho, pa bez opreme, programatora i ic-testera, nećeš na zelenu granu. Ako je to slučaj, nemoj ni u ludilu posuđivat ploču od prijatelja, možeš se odmah sam zapalit :lol:

Još jednom, provjeri dolazne napone, je li nula uredna!, i sve napone iz ispravljača. Taj dio nacrta nisi postavio. Ta crvena LED-ica govori, barem po mom jadnom Njemačkom, da nešto nije u redu s naponima, a po shemi gori kad procesorska ploča ne izlazi iz reset-a.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Hvala,

Provjerićemo sve što ste sugerisali, pa vam se javim sa odgovorom!
Pa izgledao je izgoren i nismo mogli ni pročitati šta na njemu piše.Elektroničar kaže da je izgorio,ali nije tome pridao toliki značaj!!!Vidjeću da li je kod njega!
Koji dio nacrta nisam postavio????
Možete li zaključiti sa slike DSC00879 koja šema vam treba!Poslao sam sve šeme vezane za C85.Ne snalazim se baš najbolje u ovim crtežima...Gdje bi trebali biti označeni ti naponi???
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 8085 AH

Post by Kukinjos »

Na onoj slici je popis nacrta, ali naravno, njemci to označe brojevima, pa ne znam o kom nacrtu je riječ. Najbolje bi bilo slikat cijelu knjigu (znam da je to tlaka), ali jedino s tim možemo nešto ovako na daljinu. Napajanje ima više napona, sudeći po godini proizvodnje (83' ako se ne varam), napajanje bi trebalo biti izvedeno s klasičnim transformatorom i linearnim regulatorima napona 7805, 7812, 7912, LM317 ..... ili čak diskretno s tranzistorima snage u TO3 kućištu, što je vjerojatno, jer za napajanje ovih TTL krugova (serija 74xx) treba prilično struje koju ovi regulatori bez pomoći vanjskog tranzistora ne mogu dati.
Kako je to radio Švabo, mogao bih se zakleti da je i napisao negdje na samim klemema od napajanje napone koji bi trebali biti.
EDIT:
u vezi onog kondenzatora, ako elektroničar nije znao koliku vrijednost stavit, onda je gotovo sigurno pogriješio, jer je vjerojatno zamijenio kondenzator od 10pF s drugim od 100nF, pretpostavljajući da služi za blokadu smetnji u napajanju procesora. Ako je to napravio, onda ploča sigurno neće proraditi. Bilo bi bolje da ga nije ni stavio, jer mu je blokiran clock, pa procesor nikako da krene iz reset-a pa je zbog toga moguće da svijetli i ona dioda. Dakle vrijednost tog kondenzatora je 10pF.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: 8085 AH

Post by bob4 »

Može neka moja ideja:
1. Koju točnu oznaku na pločici nosi taj kondenzator C x ?
2. Ja mislim da nije kriv procesor; on je po meni dobio informaciju da ode u :
"Trap interrupt is a nonmaskable restart interrupt. It is recognized at the same time as
INTR. It is unaffected by any mask or Interrupt Enable. It has the highest priority of
any interrupt."
Makar je i SOD u igri....
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

U redu, skeniracemo cijelu knjigu ovde u jednoj kopirnici pa je okacim u pdf-u.To nece biti problem!
Za napone, i to šta i kako je stavio provjericemo!Mislim da je stavio isti kondenzator!
Ne znam je li važno reci (pošto spominjete regulatore napona) i to da smo prije par godina mijenjali regulator napona na njoj.Riknuo je trafo na starom regulatoru,a kako rezerni nismo mogli naći, a niko nije bio dovoljno sposoban da ga namota pozvali smo servisere!Čovjek se bavi servisom tih mašina i po mojoj procjeni prilično je stručan za njih,ali smo udaljeni poprilično.Stari regulator su uništili kojekakvi majstori lemljenjem svega i svačega pa nam je predložio ugradnju drugog.Kako nismo mogli pronaći isti regulator nabavio je nešto stariju verziju i to za glodalicu (kod mene je tokarilica). Razlika je što ovaj ima konstantno polje tako da smo izgubili neke osobine mašine.Konkretno taj regulator tjera amerikaner, i umjesto 4000 obrtaja sada imamo maksimalno 1100 ali nam ni toliko ne treba za naše potrebe.Sve je radilo odlično svo ovo vrijeme.Eh sad ne znam ima li veze taj regulator sa ovim i da li napajanje ide iz njega jer on rekoh samo vrti, i dok nije radio mašina nije htjela da okreće.Ove ploče su na "mozgu".Kompjuter, memorija i sl.
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Ups, sorry, pogriješio sam.
Ima on posebno svoje napajanje!Sad sam našao.Sutra ću do radionice pa sve snimim.Okačiću i to i šeme!

Pozzzz
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Pozdrav,

Evo ovo https://rapidshare(dot)com/files/2352375255/NAPAJANJE.zip su šeme od tog napajanja!
Mislim da će sutra stići procesor koji smo naručili pa ćemo probati.Izmjerićemo i napane!
okanelo
Posts: 14
Joined: 09-11-2012, 17:56

Re: 8085 AH

Post by okanelo »

Pozdrav,

Možemo li nastaviti diskusiju na ovu temu!?
Još nismo dobili mikroprocesor 8085 AH tako da ga još nismo probali i eleminisali!
Izmjerili smo napone na napajanju koje ste tražili v+15 v-15 i v5 i sve je u redu!
Razmišljali smo da ovu ploču ubacimo u istu ovakvu mašinu pa da vidimo da li će raditi(ako već postoji rizik ubacivanja ovakve ploče u moju mašinu)!Pitam vas šta mislite o tome!??Ima li rizika?
Dakle naponi na napajuanju su u redu!Nismo ništa više dirali.Imate li još neku ideju kuda dalje da tražimo!
P.S.
Ima li opasnosti da otkačimo onaj kondenzator ako samo on blokira restart procesorske ploče?(to su mi predlagali na nekom stranom forumu)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 8085 AH

Post by nano »

nema opasnosti ako ga skinete,ali bez njega nece raditi jer ne radi oscilator takta...treba dobro provjeriti da li
je stavljeni kondenzator iste vrijednosti kao original (ne smijes misliti da je stavio isti,moras biti siguran,ako elektricar nije pridao znacaj tom kond.,mijenjaj elektricara) i provjeriti onaj drugi isti takav,na drugoj strani kristala...
neko s osciloskopom bi trebao da ti provjeri da li taj clock oscilator radi....to je osnova,ako to ne radi,mozes promijeniti 10 procesora i sve ostale komponente...ploca nece proraditi
mislim da stavljanjem tvoje ploce u ispravan stroj nece nista pokvariti na tom stroju,ali nikad ne mozes biti 100 % siguran
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply