Lightshow

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Lightshow

Post by Klokan »

Imam kod kuce napravljen(samogradnja) lightshow koji na sebi uz TIC 106 tiristore ima i 3 integrirana kruga UA741CP.

Ne mogu naci shemu tog light showa pa ako ju netko ima bilo bi ljepo da ju podjeli samnom :)
Takodjer me zanima kakav je mikrofon potreban.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Bilo tko?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lightshow

Post by Kukinjos »

slikica, slikica :lol: gornja strana, donja strana, mao bolja rezolucija i možda osvane shema :wink:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Evo danas ce, obecajem. Imam zelju od tog "bezicnog" lightshowa napraviti "zicni" odnosno da lightshow signal ne dobiva preko mikrofona nego direkt zicom iz izvora zvuka. Tu mi se postavlja par pitanja a to je dali je to uopce moguce i dali ce u slucaju da je to izvedivo light show znatno oslabiti signal?

Mislio sam ga spajati preko necega ovakvog
Image

Jedan konektor bi bio lightshow a u drugi bi kopcao pojacalo ili sta god ide dalje.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lightshow

Post by Kukinjos »

Tada ćeš trebat razmislit o galvanskom odvajanju, jer je light show gotovo sigurno na potencijalu mreže, što ne bi htio imat na pojačalu ili laptopu :ohno: . Mogao bi skinut trafo s stare kartice modema ili koristit neki mali mrežni transformator, neki od onih za tiskane pločice. Kad odlučiš onda će trebat izračunat prijenosne omjere i što treba promijenit na shemi.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Kukinjos wrote:Tada ćeš trebat razmislit o galvanskom odvajanju, jer je light show gotovo sigurno na potencijalu mreže, što ne bi htio imat na pojačalu ili laptopu :ohno: . Mogao bi skinut trafo s stare kartice modema ili koristit neki mali mrežni transformator, neki od onih za tiskane pločice. Kad odlučiš onda će trebat izračunat prijenosne omjere i što treba promijenit na shemi.
Tako je, zarulje su na potencijalu 220V a tiristori i ostala elektronika upravljani preko 9 ili 24V nisam siguran. Ma idem to sada poslikati pa okacim slike.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Dakle evo ga.

Cijeli sklop
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0469.jpg

Vodovi
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0474.jpg

Trafo (napaja elektroniku za upravljanje tiristorima ugrubo receno), malo mi se ruka zatresla ali vidi se sta se treba vidit)
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0473.jpg

Mali chip, ima po jedan za svaku zarulju. To je operacijsko pojacalo vjerovatno u ulozi nekakvog komparatora (UA741CP)
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0471.jpg

Tranzistor u krugu mikrofona, vjerovatno pojacava signal, vrlo vjerovatno pojacava signal :)
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0476.jpg

Jos nekakva 2 tranzistora ali ne mogu dokuciti cemu bi mogli sluziti
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0472.jpg

Jedan tri potenciometra za ugadjanje osjetljivosti svake zarulje, vjerovatno je izvedeno kao naponsko djelilo u povratnoj vezi operacijskog pojacala (UA741CP) koje vjerovatno upravlja strujom okidanja tiristora
https://dl.dropbox.com/u/46861567/Light ... AG0475.jpg

Nadam se da je ovo dosta detalja :)

Mislim da nece trebati galvansko odvajanje audio uredjaja od sklopa jer je mikrofon na potencijalu 9v sa trafa a ne na 220V kao zarulje, ako sam dobro skuzio taj dio sklopa.

Unaprijed hvala svima koji ce pokusati pomoci :)
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lightshow

Post by Kukinjos »

Evo, koliko me vid poslužio:
Image
Aj dalje ti sam :)
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

O jebemu, niste valda isli reverse engeneeringom? Niste trebali ovo oko OP ampova petljati, joj, joj, mene zanima samo kako da prepravim ovo oko mikrofona i trpam ga u kutiju za feste
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lightshow

Post by Kukinjos »

Skini veliki žuti tantal elektrolit, zatim između dvije krajnje nožice na jednom od potenciometara spoji sekundar transformatora za galvansko odvajanje, a primar na onaj jack, i to bi bilo to.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

A koji bi omjer (primar:sekundar) i snaga tog trafa trebao biti?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Lightshow

Post by Feko »

Skini trafo sa starih modema.
http://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=3499.0
...malo niže je slika...
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

To da trazim na onim modem karticama za dial-up? I ima li toga u ruterima za DSL?
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Klokan wrote:To da trazim na onim modem karticama za dial-up? I ima li toga u ruterima za DSL?

Nebitno ovo sto sam pitao. Nabavio sam si tu mreznu karticu za dial up i ima trafo na njoj. Danas cu pokusat odredit pinout pa probam to sve spojit
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Pokusao skinuti sa tog modema koji sam imao i misleci da sam skinuo sav lem povucem trafo prema van a on se jadnicak sav raspadne -.-

Ima li tko od forumasa koji takav trafo na raspolaganju? Naci cemo nesta za zamjenu ;)
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

I evo jedan mali video kak to radi, stavljam to u kutiju pa sam snimio.

https://dl.dropbox.com/u/46861567/VIDEO0005.mp4

Mikrofon skace onako po zvucniku jer mi se nije dalo namjestati ga u onu "trecu ruku". Ovo malo sta svira je 3W pojacalo s kojim cu praviti prenosni zvucnik za mobitel.

Kvaliteta videa i nije nesta ali sta cemo :)
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Evo nabavio sam jos 2 kartice i iz prve sam uspio skinuti trafo sa jedne. Izmjerio sam namotaje ohmmetrom i na jednom sam dobio otpor od 110ohma, a na drugom 122ohma. Dakle 110ohma cemo uzeti da je primar a ovaj drugi da je sekundar i tako cu spojiti u light showu s nadom da se u light showu nece potrositi bjeli dim na koji radi :)
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Prvi eksperiment napola uspio. Donekle zadovoljavajuce blicanje sam dobio samo na jednoj pjesmi ali ostale nula bodova, pokusavao sam nastimati sa potenciometrima ali i to nula bodova. Kazem donekle zadovoljavajuce jer nista nije zapusilo :)

Primjetio sam da se iz zarulja cuje laganio kvrckanje, ne znam kako bih opisao zvuk, kao da ne prolazi dovoljna struja kroz njih ili prodje dovoljna struja ali tiristor prebrzo prestane biti propustan.

Sto bi moglo prouzrociti te probleme? Pre slab signal? Dali cu trebati nekakvo maleno pojacalce praviti ili? Imate li ideju kako to rjesiti?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Lightshow

Post by Kukinjos »

Pre slab je signal. Pokušaj ga stavit na mjesto mikrofona, tu bi već trebalo bit bolje. Možda čak stavit i potenciometar od recimo 500 oma ili 1k na trafo.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Lightshow

Post by Klokan »

Znaci vratim tantal, trafo zalemim umjesto mikrofona, a kud potenciometar?
Ak se dobro razumijemo ja mislim da krajeve pota treba na sekundar a sa klizaca i jednog kraja uzimam signal odnosno naponsko djelilo da ne bih slucajno preopteretio mikrofonsko pojacalo prevelikim ulazom???
Post Reply